chelifer سیاسی همراه آمریکا اوباما

chelifer: سیاسی همراه آمریکا اوباما بین الملل اوباما شیکاگو آمریکا

گت بلاگز اخبار گوناگون برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند

گروهی از دانشمندان به‌تازگی دست به بررسی برج کج پیزا زده‌اند تا دریابند که این برج چگونه در برابر زلزله‌های بزرگ مقاومت کرده و فرو‌نمی‌ریزد.

برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند

برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می کند

عبارات مهم : زلزله

گروهی از دانشمندان به تازگی دست به بررسی برج کج پیزا زده اند تا دریابند که این برج چگونه در برابر زلزله های بزرگ مقاومت کرده و فرو نمی ریزد.

به گزارش سیناپرس، برج کج پیزا ازنظر ظاهری به شکل است که قاعدتا نباید همچنان استوار باشد. این برج بیش از ۵۰۰ سال را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله مقاومت کرده است و این امر یک شاهکار به حساب می آید. حال گروهی ۱۶ نفره از مهندسان برجسته دنیا به دور هم جمع شده است اند تا راز این برج را کشف کرده و دریابند که چگونه این برج توانسته است در برابر زمین لرزه مقاومت کرده و پابرجا بماند.

برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند

ارتفاع این برج برابر با ۱۸۴ متر است و به خاطر نشست پی خود با زاویه ای بسیار عجیب ازیک طرف کج شده است است.همین امر نیز برج پیزا را به یکی از دیدنی ترین منابع گردشگری در ایتالیا بدل کرده هست. دانشمندان دانشگاه بریستول می گویند که تا به امروز این برج حداقل ۴ زلزله نیرومند را تجربه کرده است ولی از سال ۱۲۸۰ که این سازه بنا شده است هست، هیچ کدام از این زلزله ها موجب نابودی آن نشده است.

تیم تحقیقاتی یاد شده است با رهبری پرفسور کامیلو ناتی در دانشگاه رم به بررسی این سازه پرداخته و معتقدند که این بنا به واسطه پدیده ای به نام تعامل دینامیک خاک و سازه تا به امروز دوام آورده هست. خاک اطراف پی این بنا نرم است و خود برج بسیار بلند و کشیده ساخته شده است هست. مهندسان می گویند که این ترکیب موجب می شود که لرزش به وجود آمده از زلزله تاثیر زیادی روی سازه نداشته باشد و حرکت زمین به بدنه برج انتقال یافته نمی شود.

گروهی از دانشمندان به‌تازگی دست به بررسی برج کج پیزا زده‌اند تا دریابند که این برج چگونه در برابر زلزله‌های بزرگ مقاومت کرده و فرو‌نمی‌ریزد.

به این ترتیب این بنا اگر بر روی یک خاک سفت تر ساخته شده است بود، بدون شک تا به امروز فروریخته بود. به این ترتیب همان خاکی که موجب نشست پی و کج شده است این برج شده است هست، از آن در برابر رانش زمین محافظت می کند.شایان کر است که قرار است تا ماه آینده، یافته های این تیم تحقیقاتی در یک کنفرانس زمین لرزه شناسی در یونان مطرح شود.

واژه های کلیدی: زلزله | چگونه | دانشگاه | اخبار گوناگون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog